• DOLAR

    Alış:5.7407 Satış:5.7449
  • EURO

    Alış:6.3476 Satış:6.3531
  • ÇEYREK

    Alış:433.16 Satış:443.03
14 Kasım 2018, Çarşamba 22:31 | 609 kez okundu | A+ | A-

Beykoz’da İmar Planları Karlıtepe’ye Özel Mi Çıkıyor ?

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumu gerçekleştirildi.

Beykoz’da İmar Planları Karlıtepe’ye Özel Mi Çıkıyor ?

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste öncelikli olarak 7 Kasım 2018 tarihli tutanak oylanarak oy birliğiyle kabul edildi.

Açılış ve yoklamanın ardından gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel, 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda (Beykoz Belediye Meydanı) yer alan Atatürk Büstü’nün siyaha boyanmasını gündeme getirerek Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80’inci yıl dönümü anısına bir konuşma gerçekleştirdi.

Suha Okan Uzun: “Planlara Karlıtepe’den başlanılması manidar”

Gündem dışı konuşmaların ardından raporlar bölümüne geçildi. Gümüşsuyu ve İncirköy Mahallesi’nin bir kısmına ait olan boğaz alanı dışında kalan Karlıtepe Bölgesi, Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı hakkındaki İmar Komisyonu Raporu görüşüldü.

Rapor hakkında söz alan CHP Meclis Üyesi Suha Okan Uzun; Beykoz ilcesi doğal sit planları yaklaşık 5 senelik bir süreç sonunda yeniden Beykoz gündemine gelmiştir.Planların iptal edilmesinden yaklaşık 1 yıl sonra doğal sit plan bölgesi parcalara ayırarak çözüm üretmeye çalışmak,plan bütünlüğü ve fırsat eşitliğine aykırıdır. Plan yapılırken bölge halkının talepleri ve ihtiyacları dikkate alınmamıştır.Donatı alanlarının fazla olması gerektiğinden dolayı çözüm üretilirken adaletli davranılmasını temenni etmekten başka söyleyebileceğimiz birşey yoktur.İptal edilen planlardaki nüfus yoğunluğu azaltılması sonucu,birbirinden bağlantılı olarak yeni donatı alanları ihtiyacları sınırlandırılmış olsada bölge halkının 18.madde uygulaması sonucu mağdur olmaması adına gerekli önlemlerin alınması önemle hatırlatırız.

Bizler Beykoz halkımızın plan beklentilerini KARLI tepeden başlamasına,yani bizim deyimimizle KÂRLI TEPE olarak söylediğimiz,müteahitlerin kol gezdiği, bir rant yeri olarak görülen bu yerden başlamasını MANİDAR buluyoruz.

 

İbrahim Hocaoğlu: “Vatandaş kendi 18 uygulamasını yapabilecek”

AK Parti Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı İbrahim Hocaoğlu ise cevaben yapmış olduğu açıklamasında; “Bahsedilen Karlıtepe bölgesinin planları 2015 yılında onaylanmıştır. 1 yıl önce de mahkeme kararıyla iptal edilmiştir. Neticede bu bölge plansız kaldı. Plansız kalan bölgemizi yeni planlarını imar ve şehircilik müdürlüğü kısım kısım göndermeye başladı. Bu kısım mevcut plan bölgesisin en uç kısmı yani Gümüşsuyu, İncirköy ve daha sonra da Soğuksu planları geçecek. Daha sonra Kavacık ve Rüzgarlıbahçe, en son olarak Yenimahalle planları geçecek. Yani bir ucundan başlanıp diğer ucundan çıkılacak. Karlıtepe yeni planlarını yaparken orada yaşayan vatandaşlarımızın istisnasız herkes imar hakkını alacağı bir çalışma yapıldı. Bu planın en önemli özelliği ise hem vatandaş hem de yatırımcı kendi adası içinde muvafakatları alarak 18 uygulaması yapabilecek. Belediyeyi beklemeye gerek kalmayacak. “ ifadelerini kullandı.

Yücel Çelikbilek:”Planların tamamı etkilenmesin diye bölündü”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de planlar hakkında yapmış kısa açıklamada planların neden bölgelere ayrıldığını şu ifadelerle açıkladı; “Beykoz planlarını yaparken mahkemeye bir itiraz olduğunda planların tamamı iptal olmaması için 3 etap halinde çıkardık. Planın herhangi bir yerinde itiraz veya yanlışlık olduğunda sadece o etap dururken diğer etaplar sorun yaşamayacak. Yenimahalle’den Anadolu Kavağı’na tek bir plan yapılırsa ve bu planların her hangi bir yerinde itiraz olur mahkemeye gidilirse tamamı iptal olmasın diye bölgelere ayırdık.”dedi.

Başkan Çelikbilek: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 80. Yılında saygıyla anıyoruz”

Başkan Çelikbilek, Belediye Meydanı’nda yapılacak olan 10 Kasım Atatürk’ü Anma Törenine tüm ilçe sakinlerini davet ederek: “Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 80. yılında saygıyla anıyoruz. Halkımızı 10 Kasım günü Belediye Meydanı’nda yapılacak anma törenine bekliyoruz” dedi.

Gündem dışı söz alan CHP meclis üyesi Gülay Demirel ise 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nün anlam ve önemine değindi.

CHP meclis üyesi Hakkı Emanet tarafından verilen sözlü önerge oylanarak oy birliğiyle meclis başkanlığına havale edildi.

RAPORLAR:

1-Sokak isimlendirilmesi hakkındaki Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu Raporu; komisyondan geldiği şekliyle oya sunularak oy birliğiyle kabul edildi.

2- Gümüşsuyu ve İncirköy Mahallelerinin bir kısmına ait Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı hakkındaki İmar Komisyonu Raporu, oy çokluğuyla,

3- Fazla Mesai ücreti hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu, oy birliğiyle,

4-Paşamandıra Mahallesi Demirkapı Caddesi 244 parsel sayılı taşınmaz üzerinde bulunan No:5/1 D:2 adresindeki taşınmazın Beykoz Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü tarafından cami müştemilatı olarak kullanılmak üzere 5 (Beş) yıllığına bedelsiz tahsis edilmesi hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu, oy birliğiyle kabul edildi.

Bir sonraki meclis toplantısı 3 Aralık 2018 Pazartesi günü saat 10:00’da yapılacak.

Editör: Haber Merkezi
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
Popup açılır pencere reklam