• DOLAR

    Alış:5.8009 Satış:5.8054
  • EURO

    Alış:6.615 Satış:6.6236
  • ÇEYREK

    Alış:425.07 Satış:434.79
16 Mayıs 2018, Çarşamba 13:38 | 3353 kez okundu | A+ | A-

BU SÖZLEŞME BİR VİCDANSIZLIK BELGESİDİR…

İşçiler hak kazandıkları takdirde, belediyelerin kadrosuna değil, belediye şirketlerine geçirilecekler. Yani belediyenin kadrolu işçisi değil, belediye şirketinin işçisi olacaklardı.

BU SÖZLEŞME BİR VİCDANSIZLIK BELGESİDİR…

BU SÖZLEŞME BİR VİCDANSIZLIK BELGESİDİR …

                Taşeronlarda çalışan  işçilerin sorunları yıllardır ülke gündeminde. Gece yarısı bir Kanun Hükmünde Kararname ile AKP iktidarı     bu sorunu çözmek için adım attı.

                Kanun Hükmünde Kararnamede, Belediyelerde taşeronlarda çalışan işçilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili çok önemli bir ayrıntı vardı. Bu işçilerin , belediyenin  şirketlerinde istihdamının sağlanacağı  belirtiliyordu.

                  İşçiler hak kazandıkları takdirde, belediyelerin kadrosuna değil, belediye şirketlerine geçirilecekler. Yani belediyenin kadrolu işçisi değil, belediye şirketinin işçisi olacaklardı.

                Beykoz Belediyesinde ,öncesinde taşeronlarda çalışıp, sonradan belediyenin  şirketi Beytaş’a SSK girişleri yapılan  işçilerin , soruları gün geçtikçe artıyor..

                Değişen ne oldu ?

                Maaşlar artacak mı ?      

                Cevap bekleyen  bu ve benzeri sorulardan en önemlisi ise …

                BEYTAŞ’A SSK GİRİŞİ YAPILAN İŞÇİ  , İŞ GÜVENCESİNİ ELDE EDEBİLECEKMİ ?

                ÇALIŞANIN İŞİNE SON VERİLMESİ , İŞVERENİN İKİ DUDAĞI ARASINDAMI ?

                Bütün bu soruların cevabı  Beykoz Belediyesinin “ATIK YÖNETİM VE KENTSEL TEMİZLİK HİZMETLERİ” işinde çalıştırılacak işçiler ile Belediyenin  meşhur şirketi “BEYTAŞ BEYKOZ BELEDİYESİ  …” arasında  yapılan sözleşme  ile ortaya çıktı.

                 İmzalanan   iş sözleşmesinin   fotoğrafını çekmek istiyorum. Sonrasında  sizlere bir soru soracağım ..  

                İmzalanan sözleşme belirli süreli iş sözleşmesi yani işin başlangıç  ve bitiş tarihi belirlenmiş. İşin başlangıç tarihi  2 Nisan 2018,İşin bitiş tarihi ise  30 Eylül 2019 .

           İşçiler, belirli süreli sözleşmeler bitiş süresi önceden belirlenmiş sözleşmeler olduğu için ihbar tazminatı alamayacaklardır.   

            1 yıl şartını dolduran ve kıdem alma şartlarını sağlayan bir işçiye, İş Kanununda kıdem tazminatına belirli süreli sözleşmeyle çalışan personellerin hak kazanamayacağına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

            İşçi bu sözleşmede belirtilen şartlarda 1 yıldan fazla çalışmaya dayanabilirse kıdem tazminatını almaya hak kazanacaktır.

            Çalışmaya dayanabilirse dedim ya devam edelim sözleşmeyi okumaya…

            Sözleşmenin bir maddesinde işçinin  sadece “ATIK YÖNETİM VE KENTSEL TEMİZLİK HİZMETLERİ” şantiyesinde çalışacağı ve iş konusu olarak belirtilen işte istihdam edileceği belirtilmiş olmasına karşın başka bir maddede  şirketin veya işveren vekilinin talimatı ile (Beytaş müdürü olsa gerek ..)   işverenin  işçiyi başka işyerinde sürekli veya aralıklı olarak çalıştırmakta  veya iş yerini değiştirmekte serbest olduğu belirtilmiştir.

                İşçinin ne iş yapacağı her an değiştirilebilir denmektedir.

                İlk defa sözleşme imzalayacaklar  için deneme süresi 2 ay olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında işveren istediği zaman  işçiyi işten tazminatsız çıkartabilir.

                 Kanun koyucu deneme süresi kavramı ile  ,işverenin de çalıştıracağı işçiyi daha iyi tanıması ve işyerine yapacağı katkıyı belirleyebilmesi  amaçlanmıştır.

                Deneme süresinin sözleşmeye konulmasında bir zorunluluk yoktur. Anlaşılan  sözleşme hazırlayıcılar ,zaman kazanmak ve ispat yükümlülüğünden kurtulmak istemişler ve istemeleri durumunda işçilerden 2 ay içinde  iş emirlerini  (!) yerine getirmeyenleri  tazminatsız çıkartmayı hedeflemişlerdir.

                 Bu sözleşme ile yeni işe alınanlar sorgusuz sualsiz ve  tazminat verilmeden işten çıkartılabilir bunun yolu açılmıştır.

                Bitmedi devam edelim..

                Sözleşmeye göre İşveren , günlük çalışma süresini 11 saati aşmamak şartı ile yılda 270 saate kadar fazla çalışma yaptırabilir.

                Sözleşmede işçinin aylık ücreti ise ,fazla mesai ücretleri ,ulusal bayram, dini bayram ve genel tatil günlerinde   yapılacak çalışmaları da kapsar denilmektedir.

Bu ne demek mi ?

SİZE FAZLA MESAİ ÜCRETİ YOK-ULUSAL VEYA DİNİ BAYRAMLARDA  VEYA TATİL GÜNLERİNDE ÇALIŞIRSANIZ FAZLA MESAİ ÜCRETİ İSTEMEYİN   ….

 SİZE VERİLEN MAAŞIN İÇİNDE HEPSİ VAR DEMEKTİR…

                İşçi fazla mesai ücretini almayı kesinlikle düşünmesin  çünkü sözleşmenin bir maddesinde  fazla mesai ücretini vermemek için başka bir güvenlik tedbiri alınmıştır.

                 İşçiye isteyip istemeyeceği  sorulmadan fazla mesai karşılığının zamlı ücret yerine serbest zaman olarak kullanacaktır ibaresi konmuştur. Anlayacağınız brüt olarak hangi ücrete anlaştıysanız alacağınız para o tutarın net ücrete isabet eden kısmıdır. Başkada bir ödeme  yok..

                Sözleşmeye göre işveren isterse bazı işçilere sürekli olmasa da bazı aylar  fazla ücret verebilir. Bu kazanılmış bir hak değildir.

                 Bu madde  işçiler arasında ayırım yapılacağının işaretidir.

                İşveren vekilinin, o ayki durumuna bağlı yani alınacak fazla ücret ..

                Sözleşmeye göre işverenin işçiye sorma gereksinimi yok, işveren ne zaman ,nasıl ve nerede istiyorsa işçiyi çalıştırabilir…

                Sözleşmede işçinin aldığı para ile geçimini sağlaması  ve mesai saatleri dışında başka bir yerde çalışmaması istenmektedir.

                Sözleşmenin bir maddesinde  aynen şu ifade var :

“İş bu sözleşmenin bir veya birkaç düzenlemesinin geçersiz olması sözleşmenin tamamını şamil (kapsamaz) kılınmaz “

                Bu ifade bu sözleşmenin İŞ KANUNU’na aykırı bir sözleşme olduğunun itirafı adeta..

                Yıllardır ,Beykoz Belediyesi’nde iktidar olacaksın   bir sözleşme yapacaksın ve kanuna aykırı bazı maddeler olsa dahi sözleşme geçerlidir diyeceksin..

                Bu işler bu kadar kolay mı ?

                Bu sözleşme  bir vicdansızlık belgesidir…

                 Kanuna aykırı yapılan   iş sözleşmesinin herhangi bir geçerliliği yoktur..

SORUM KISA VE NET …

BU SÖZDE İŞ SÖZLEŞMENİN GERÇEK ADI NEDİR ?

Editör: Haber Merkezi
Beğendim 0 Muhteşem 1 Oy kullandınız Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
Popup açılır pencere reklam